Knights continue to impress on the track and in the field


GRAFTON— The Taylor County Middle School (TCMS) track team continues to outshine the competition, as they delivered another electrifying performance at East West Stadium in Fairmont last week.

For the Lady Knights, the team entered 24 participants, who went on to rack up 122 points during the meet, enough to secure a first-place overall finish. On the boys side, TCMS had 13 athlete competing, earning the Knights 90 points on the day, landing them a third-place finish overall.

“This team continues to impress,” expressed assistant coach Jamen Summers. “The results of this meet really shows the quality of these athletes. The kids come to practice, work hard on improving their individual skills and strive for excellence.”

Of the Lady Knights’ four first-place finishes, standout Hadley Horne once again led the way with earning two of those top spots.

Individually, Horne dashed her way to first in the 400 meter with a time of 1:05.76 and also took first in the long jump event. In addition, she assisted the TCMS Lady Knight 4X100 relay team on their way to victory, anchoring the team with a time of 58.70.

She also earned the team points on a second-place finish in the 100 meter dash.

Leah Knotts contributed by claiming an individual first-place in the 3200 meter run, with an impressive time of 14:36.29, while Lady Knight Anna Harbison took second with a time of 29.54 in the 200 meter dash.

The boys also secured four first-place finishes and were led by their relay teams, as both the 4X100 and Shuttle hurdle teams ran their way to top spots.

MJ Niggemyer stunned the competition in the 1600 meter run, recording a time of 5:37.09, quick enough to win the event.  He went on to overcome his opponents and also earned first in the 800 meter run, finishing in 2:34.03.

And while both the girls and boys excelled on the track, the team as a whole has been improving at the field events, adding valuable points to their team’s total.

“The throwers performed well, many of them set personal records in both of their throwing events,” shared assistant coach Junior Lambert.

Eighth grader Andrew Collins placed third in boys discus throw and numerous of  the team’s younger girls placed also placed in the event,  with sixth grader Reese Lambert and seventh grader Maggie Brake claiming third and fifth-place respectively in the discus throw.

“It is great that our field events are adding more points to our team total. We are excited to see these young throwers develop through the remainder of the year this year and the rest of their years as Knights,” J. Lambert voiced.

Individual Event Results:

3200: Leah Knotts-1st place 14:36.29,  Oliver Barker-4th place,15:38.13

400 meter: Hadley Horne-1st place  1:05.76,  Riley Countryman-3rd place, 1:13.63

4 X 800 Relay: Kevie Sipes, Sofia Brake, Baily Weaver, Leah Knotts- 3rd place,13:12.72

100 Hurdles: Anna Harbison- 2nd place, 18.47, Jennah Charlton-5th place,20.78, Carly Vandergrift-6th place, 21.08, Javin Summers- 2nd place, 19.60

100 meter: Hadley Horne- 2nd place, 14.62,  Jaxon Hall- 4th place, 13.14

4 X 200 Relay: Savannah Workman,  Jaylin Summers, Lucia Jacquez, Jayla Blackhurst-6th place, 2.38.72, Andrew Collins, Braydon  Weaver, Landon  Hodges, Aaron Sayers-2nd place, 2:03.00

1600 run: Kevie Sipes- 3rd place, 6:42.03, MJ Niggemeyer- 1st place, 5:37.09

200 Hurdles: Carly Vandergrift- 3rd place, 37.99, Hailey Bailey-5th place, 39.39, Javin Summers- 5th place, 34.00, Braydon Weaver- 6th place, 35.06

4x100 Relay: Riley Countryman, Jennah  Charlton, Anna Harbison, Hadley Horne-1st place,58.70,  MJ Niggemeyer, Aaron Sayers, Landon Hodges, Jaxson Hall-1st place, 56.53

800 meter: Kevie Sipes-4th place, 3:02.14, MJ Niggemeyer -1st place, 2:34:03, Tyler Clemm-5th place, 2:48.31

200 meter: Anna Harbison-2nd place, 29.54,  Jaxson Hall- 3rd place,  27.00

Shuttle hurdles: Carly Vandergrift, Lucky  Jones, Madelyn Lynch,  Jennah Charlton-3rd place,49.59, Aaron Sayers, Andrew  Collins, Braydon Weaver, Javin Summers-1st place, 46.34

4X400 Relay: Madelyn Lynch, Cheyenne Duncan-Beverly, Keilie Haddix, Savannah Workman-3rd place, 5:50.28, Brady NcQuain, Oliver Barker, Owen Shreve,  Tyler Clemm-4th place, 5:42.94 

High jump: Anna Harbison -3-10, Jennah Charlton- 3-10,Tied for 5th place, Jaxson Hall 4-6-5th place

Long jump: Hadley Horne- 13-9, 1st place, MJ Niggemeyer -14-5, 4th place

Shot: Aubrey Roy- 6th place, 21-07.5

Disc: Reese Lambert-3rd place, 47-02, Maggie Brake-5th place, 42-10, Andrew Collins-3rd place, 84-07

Advertisement

© 2021-Mountain Statesman

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports